İztar İzamin Bs


İZAMİN-BS hayvansal menşeili amino asit ve protein içeren organik gübredir.Amino asitler, proteinlerin yapı taşıdır (ham maddesidir) İZAMİN-BS’nin içerdiği amino asitlerin nerede ise tamamı (L) amino asitlerdir. L amino asitler diğer amino asitlerden farklı olarak bitkiler tarafından rahat alınabilirler.

Hayvansal menşeili amino asit içeren İZAMİN-BS neden tercih edilmelidir?
  • Meyve tutumunu, sürgün oluşumunu arttırır ve mevcut sürgünlerde gelişimi teşvik eder.
  • Meyve kalitesini arttırır.
  • Meyvelerde depo dayanıklılığını arttırır.
  • Sağlıklı kök gelişimini ve köklerde saçaklanmayı teşvik eder.
  • Bitkinin kendi bünyesi içinde ürettiği hormon ve enzim aktivitesini yükseltir. Üretimi teşvik eder.
  • İZAMİN-BS önemli ve dengeli bir organik azot ve organik karbon kaynağıdır.
  • Hayvansal menşeili amino asit içeren İZAMİN-BS çok sıcak, çok soğuk hava koşullarında bitkilerin çok daha dirençli olmasını sağlar. Gelişimin durduğu dönemlerde yavaşlayarak olsa da bitkiler büyümeye devam eder.
  • İZAMİN-BS içinde bulunan organik azotun ve diğer besin maddelerinin yıkanmadan kök bölgesinde tutunmasını ve bitkiler tarafından alınmasını sağlar.
  • Hayvansa amino asit içeren İZAMİN-BS bitkilerin alamayacağı formda toprakta mevcut olan mineralleri bitkilerin alabileceği forma çevirir, böylece bitkiler bu besin maddelerini alabilirler.
  • Hayvansal amino asitlerin mikro besin maddeleri üzerinde kenetlenme etkisi (şelat etkisi) vardır. İZAMİN-BS iz elementler ile uygulandığında bu maddelerin emilmesini ve taşınmasını kolaylaştırır.

İZAMİN-BS’nin tarım ilaçları ile karışımı:
1. Herbisitler (yabancı ot ilaçları)
2. İnsektisitler (böcek ilaçları)
3. Fungisitler (mantar hastalıkları) aşırı alkali veya asidik olanlar hariç her iç grup ilaç ile genelde karışabilir. Bir tedbir olarak uygulamalardan önce karışım testi yapmakta yarar vardır.
-İZAMİN-BS etiket tavsiyelerine uygun kullanılması durumunda başarılı neticeler verecektir.

ÜRÜN ÇEŞİDİ   UYGULAMA ZAMANI YAPRAKTAN 100 LT SU TOPRAKTAN DEKARA
SERA DOMATES, BİBER, PATLICAN, HIYAR, ÇİLEK VS. DİKİMİNDEN İTİBAREN SONUNA KADAR 1 HAFTA ARA İLE 150-200 cc 1 - 1,5 LT
AÇIK ALANDA   DİKİMDEN İTİBAREN HASAT SONUNA KADAR 15-20 GÜN ARA İLE 2-3 UYGULAMA 150-200 cc 1 - 1,5 LT
TÜM YAPRAĞI YENEN KIŞLIK SEBZELER MARUL, KIVIRCIK, ISPANAK, PIRASA, HAVUÇ, KEREİZ DİKİMDEN İTİBAREN HASAT SONUNA KADAR 1 HAFTA İLE 2 UYGULAMA 150-200 cc 1 - 1,5 LT
KAVUN, KARBUZ, KABAK VS. İLKBAHARDAN İTİBAREN 10-15 GÜN ARA İLE 2-3 UYGULAMA 200-250 cc 1 - 1,5 LT
TÜM MEYVE AĞAÇLARINDA ELMA, ARMUT, ŞEFTALİ, KAYISI, AYVA, KİRAZ, VİŞNE, BADEM, BAĞ, ZEYTİN, NARENCİYE, FINDIK 1- TOMURCUK VE ÇİÇEKLEMNİN HEMEN ÖNCESİ 2- MEYVE OLUŞUMUNDA 3- HASAT SONUNA KADAR 200-250 cc 1 - 1,5 LT
TÜM ENDÜSTRİ BİTKİLERİ MISIR, SOYA, TÜTÜN, PAMUK, AYÇİÇEĞİ, ŞEKERPANCARI BİTKİLER 10-15 CM BÜYÜDÜĞÜ ZAMAN 20 GÜN ARA İLE 2 UYGULAMA 150-200 cc 1 - 1,5 LT
TÜM TARLA BİTKİLERİ ARPA, BUĞDAY, BOHUT, MERCİMEK VS BİTKİLER 10-15 CM BÜYÜDÜĞÜ ZAMAN 20 GÜN ARA İLE 2 UYGULAMA 200-250 cc 1 - 1,5 LT
KESME ÇİÇEK DİKİMDEN SONRA HASAT SONUNA KADAR 2 UYGULAMA YAPILIR 150-200 cc 1 - 1,5 LT

Bu dozlar tavsiye edilen dozlar olup bitkinin vejatatif evresine gore arttılır veya azaltılabilir. Daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz.