İztar Dasol Radixol


BİTKİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ:

• Kök sisteminin gelişmesini sağlayarak yeni emici saçakların oluşmasını teşvik eder. • Bitki köklerinde zedelenme sonucu ortaya çıkan yaraları iyileştirir.
• Bitkinin kök bölgesinde toprak yapısını iyileştirir. Toprakta kimyasal reaksiyonları hızlandırarak topraktaki besin maddelerinin bitki tarafından alımını kolaylaştırır.
• Bitki köklerinde ortaya çıkan hastalıkların tedavisi sonrasında kök sisteminin hızla gelişmesini sağlayarak ürün kayıplarını azaltır.

SEBZELERDE KULLANIM ZAMANI:

• Fide döneminde, fideler toprağa dikildikten sonra can suyu veya ilk sulama suyu ile,
• Dikimden sonra kök bölgesinde ortaya çıkan zararlıların (Nematod, Corky-root, Çökerten,vs…) ilaçlı mücadele sonucu giderilmesinden sonra,
• İklim koşullarının zorlaştığı dönemlerde gelişmeleri yavaşlamış bitkilerin gelişimini hızlandırmak amacı ile,
• Aşırı gübreleme ve sulama sonrası kök sisteminde ortaya çıkan problemleri çözmek için kullanılır.

TOHUMLARDA KULLANIMI:

Tohum hazırlığında kullanılır, tohumla karıştırılırken yapışmayı sağlamak için hafifçe nemlendirilmesi gerekir.

Özellikle fide döneminden başlayarak pH’ının ve EC’sinin (tuzluluk) yüksekliği ile toprakta nematod ve kök hastalıklarının yoğunluğu (corky-root, phytium, phytophtora) kök gelişimini engellemekte dolayısıyla bitkinin beslenmesinde sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Kılcal köklerin gelişebilmesi için fide gelişim döneminde cytokonin hormonlarını harekete geçirmek için fosfor ve amonyum azotu ile organik asitler uygulanır, böylece dengeli bir bitki yapısı hedeflenir. Gelişmiş bir kök yapısı, bitkinin güçlü olmasını sağlayarak sorunlu toprak yapısından ve zararlı elementlerden daha az etkilenmesini sağlar. Bitkideki auxin hormonları vejetatif gelişmeyi yani gövde ve yaprak gelişimini, cytokonin hormonları ise jeneratif gelişmeyi yani kök, çiçek ve meyve gelişimini sağlar. RADIXOL bu sözü edilen hormonal dengeyi sağlayarak istenen bitki yapısını oluşturur, böylece erkencilik, yüksek verim ve kaliteli ürün elde edilir.